ad

فیلتر پولارایزر

فیلتر پولارایزر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فیلتر پولارایزر (به انگلیسی: Polarizing filter) یک نوع فیلتر عکاسی است که جهت تغییر در نور ورودی به دورب

فیلتر پولارایزر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد<p>فیلتر پولارایزر (به انگلیسی: Polarizing filter) یک نوع فیلتر عکاسی است که جهت تغییر در نور ورودی به دورب
فیلتر پولارایزر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فیلتر پولارایزر (به انگلیسی: Polarizing filter) یک نوع فیلتر عکاسی است که جهت تغییر در نور ورودی به دوربین عکاسی و تاثیر بر رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نور، خاصیتی به نام «پولاریته» (قطبیت) دارد که زاویهٔ محور موج الکتریکی نور را با محور مبنا مشخص می‌کند. نور در همهٔ جهات و زوایا حرکت و به سطح اشیا برخورد می‌کند و سپس در همهٔ جهات ممکن، منعکس می‌شود. اما در سطوح غیرفلزی و مخصوصاً آب و شیشه، امواج نوری پس از برخورد با سطح آنها فقط در یک جهت انعکاس پیدا می‌کنند که اصطلاحاً می‌گویند، امواچ پلاریزه یا قطبی شده‌اند.

فیلتر پولارایزر که از دو صفحهٔ شیشه‌‌‌ای متحرک تشکیل شده‌است، مانع و سدی بر سر راه این امواج ایجاد و از ورود آن‌ها به دوربین جلوگیری می‌کند. در نتیجه می‌شود با استفاده از فیلتر پولارایزه انعکاس‌ها را حذف کرد.

یکی دیگر از تاثیرات این فیلتر روی رنگ آبی آسمان است که کنتراست آسمان را افزایش می‌دهد.[۱] تصاویری که با این فیلتر گرفته می‌شوند، واضح تر و دارای غلظت رنگ بالاتری هستند.

کاربرد فیلتر پولارایزر.

عکس سمت راست بدون استفاده از فیلتر است و در عکس سمت چپ از فیلتر پولارایزر استفاده شده که پرتوهای اضافه را حذف نموده‌است.

تاثیر فیلتر پولارایرز بر رنگ آبی آسمان.

عکس سمت چپ ...

مشاهده مطلب کامل در سایت منبع
fa [dot] wikipedia [dot] org/wiki/فیلتر_پولارایزر
ad

مطالب خواندنی

مطالب تصادفی

ad
0.233
×
Download